Get Adobe Flash player
Home 09.00.10 - філософія освіти Про порядок як душу речей, джерело порядку – природу і пріоритетність вчителя перед керівником держави (3 цитати)

Опитування

Як ви оцінюєте стан освіти в Україні за 5-ти бальною шкалою?
 

Статистика сайту

free counters

РГ ЗиГзаг

Яндекс.Метрика

Про порядок як душу речей, джерело порядку – природу і пріоритетність вчителя перед керівником держави (3 цитати)

Рейтинг статті: / 1
НайгіршеНайкраще 

Як зазначає професор А.А. Красновський у своїх коментарях до «Великої дидактики», в оригіналі Я.А. Коменський вживає латинськке слово «ordo» - порядок саме у філософському значенні.

1. «Порядок – душа речей. Якщо б ми звернули увагу та те, що, власне, зберігає в стійкому стані весь цей всесвіт з усіма його найдрібнішими речами, то не знайшли б нічого, рішуче нічого іншого, крім порядку, тобто розміщення речей попередніх і наступних, верхніх і нижніх, великих і малих, схожих і несхожих відповідно до місця, часу, числа, міри і ваги, належних і відповідних кожній речі. Хтось влучно і вірно сказав, що порядок є душа речей. Адже все, що приведене в порядок, зберігає своє положення і цілість доти, поки удержує порядок. Якщо порядок порушений, то все ослаблюється, коливається, розхитується, падає. Це ясно з прикладів природи і мистецтва [Коменський Я.А. Вибрані педагогічні твори / Ян Амос Коменський. - Том 1. Велика дидактика. - Під редакцією з біографічним нариом і примтками проф. А.А. Красновського Вид-во «Радянська школа»: Київ, 1940. – 248 с., С.102]».

Далі великий педагог і філософ Я.А. Коменський вказує на джерело порядку – природу.

2. «З усього цього ясно, що той порядок, який ми бажаємо зробити універсальною ідеєю для мистецтва – всього навчити і всього учитися – повинен бути запозичений і може бути запозичений не з чого іншого, як тільки з вказівок природи. Як тільки це буде точно здійснене, створене майстерно буде проходити так само легко і вільно, як легко і вільно проходить усе природне [Коменський Я.А. Вибрані педагогічні твори / Ян Амос Коменський. - Том 1. Велика дидактика. - Під редакцією з біографічним нариом і примтками проф. А.А. Красновського Вид-во «Радянська школа»: Київ, 1940. – 248 с., С.107]».

Я.А. Коменський у «Великій дидактиці» наводить приклад Сократа, який замість обіймати державну посаду

3. «вважав за краще служити вихованню юнацтва, заявляючи, що більш корисний державі той, хто зробить багатьох здібними управляти державою, ніж той, хто управляє нею сам» [Коменський Я.А. Вибрані педагогічні твори / Ян Амос Коменський. - Том 1. Велика дидактика. - Під редакцією з біографічним нариом і примтками проф. А.А. Красновського Вид-во «Радянська школа»: Київ, 1940. – 248 с., С.230]».

 

До речі, з 1940 -го року перевидань "Великої дидактики" Я.А. Коменського українською мовою - не було. Тільки російською!

 

На правах реклами: Квіти

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На правах реклами:

Освітня бібліотечка

На правах реклами: