Get Adobe Flash player
Home Освіта та суспільство Освіта як цінність

Опитування

Як ви оцінюєте стан освіти в Україні за 5-ти бальною шкалою?
 

Статистика сайту

free counters

РГ ЗиГзаг

Яндекс.Метрика

Освіта як цінність

Рейтинг статті: / 2
НайгіршеНайкраще 

Що таке освіта?... Освіту можна розуміти як передачу накопичених суспільством знань молодому поколінню для розвитку в нього пізнавальних можливостей, а також набуття вмінь і навичок для практичного застосування загальноосвітніх і професійних знань.

У чому ж полягає цінність освіти? На думку Нетепчука В.В., цінність освіти полягає у тому, що вона, з одного боку, готує людину до життя у наявному суспільстві, а з іншого - формує у людини здатність приймати незалежні, автентичні рішення, щоб позитивно змінювати себе та суспільство, в якому живе [3].

Як вірно зазначає Молодиченко В.В., освіта обов`язково повинна поєднуватися із моральним вихованням, оскільки передача цінностей із покоління в покоління завжди була і є функцією освіти [2].

І дійсно, освіта призначена для того, щоб дати новому поколінню початкові знання не тільки з певних предметів, а й культури, формуючи таким чином поведінку у дорослому житті та допомагаючи у виборі можливої ролі в суспільстві.

Але у наш час, на мою думку, ми спостерігаємо занепад освіти. І це не дивлячись на високий технологічний, науковий та інформаційний розвиток… Освіта ХХІ ст. – це освіта, здавалося б, для людини. Усе спрямовано начебто на те, щоб людина усебічно розвивалася, пізнавала культуру, виховувалася як відповідальна особистість, яка здатна до самоосвіти (індивідуального навчання) і саморозвитку, вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання та вміння для творчого розв’язання проблем; прагнула змінити на краще своє життя та життя своєї країни. Так, погодьтесь, це є ідеалом Людини. Але ж самого механізму для досягнення цього ідеалу у нас немає. Ми лише говоримо, що ми усебічно розвиваємося… Але це далеко не так! Взяти хоча б нашу систему освіти.

Одним із її недоліків є перенасиченість навчального матеріалу, через що нам потім дуже важко визначитись з майбутньою професією. Ще одним недоліком, але вже з боку держави по відношенню до освіти, є другорядність статусу освіти в економіці України, яка призводить до трансформації цінностей у сприйнятті учасників навчального процесу. Якщо за Радянських часів освіта сприймалася як термінальна цінність, то у незалежній Україні для більшості членів суспільства вона стає все частіше інструментальною цінністю, що призводить до зниження цінності освіти у сприйнятті молодого покоління громадян [1]. Окрім того, сьогодні на перший план виходять точні науки (математика, фізика тощо), на другий план гуманітарні (мова, література, історія тощо), а культурним (музика, образотворче мистецтво тощо) взагалі майже не приділяється уваги. Так як же ми будемо усебічно розвиватися? Так, комп’ютери – це добре, але сидіння за ним не робить нас людиною! Тому ми спостерігаємо сьогодні таке явище: начебто і відбувається високий технологічний, науковий та інформаційний розвиток, а люди деградують. Прийшли додому і засіли в Інтернеті. Їм вже не цікаво, хто там що написав, намалював, відкрив. Але я не маю на увазі, що продукти  інформаційного та технологічного розвитку шкідливі. Просто усе повинно бути вміру. І це стосується освіти в першу чергу. Вона повинна не лише давати новому поколінню початкові знання з певних предметів, формувати поведінку, а й заохочувати це нове покоління до самостійного, індивідуального навчання, тобто саморозвитку, яке проявлятиметься, перш за все, у бажанні щось робити, щось творити, щось пізнавати. І це все повинно робитися не на теорії, а на практиці. Таким чином, ми колись зможемо досягти того ідеалу Людини.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Кобильнік Л.М. Фалько Н.М. Визначення життєвих планів та цінностей студентської молоді. / Л.М. Кобильнік, Н.М. Фалько // Науковий вісник Мелітопольського державного педагогічного університету. Серія „Педагогіка", - М.:- 2006. - №5. - С. 11-14.
  2. Молодиченко В.В. Освіта, як цінність: зміна пріоритетів в епоху глобалізації / В.В. Молодиченко // Гілея. Збірник наукових праць. - 2009. - №25 - С. 185-191.
  3. Нетепчук В.В. Цінності освіти / В.В. Нетепчук // Журнал: Нова педагогічна думка. - 2012. - № 1(2). - С.166-169. - Бібліогр.: 5 назв.
Автор:

Кравченко Катерина

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На правах реклами:

Освітня бібліотечка

На правах реклами: