Get Adobe Flash player
Home Освіта та влада Влада не виявляє бажання бачити високий рівень самосвідомості в українців

Опитування

Як ви оцінюєте стан освіти в Україні за 5-ти бальною шкалою?
 

Статистика сайту

free counters

РГ ЗиГзаг

Яндекс.Метрика

Влада не виявляє бажання бачити високий рівень самосвідомості в українців

Рейтинг статті: / 1
НайгіршеНайкраще 

В широкому розумінні освіта – це явище, за допомогою якого з первинно хаотичної та ірраціональної сутності людської істоти поступово кристалізується той, кого сучасність називає людиною. Освіта – це сховище культурної спадщини людства та його інвестиції у власне майбутнє. Саме тому людина з перших років своєї пізнавальної діяльності взята під опіку держави. В наш час стрімкого росту кількості інформації традиційна система освіти, безумовно, є застарілою та потребує реформ. Сучасні реалії ставлять перед реформаторами освіти питання: га що саме має бути спрямована реформа освіти, та чи можлива вона в сучасній Україні?

В наш час, мабуть, вперше за всю відому історію людства є можливість розглянути водночас усі можливі погляди на будь-яке явище, зокрема на те, якою має бути освіта. Нині існує безліч конвенціональних та альтернативних підходів до освіти, що висловлюють інколи діаметрально протилежні точки зору як всередині підходу, так і за його межами. Так, наприклад, традиційний підхід зорієнтований у більшій мірі на отримання знань, розвиток когнітивних здібностей та особисті досягнення, коли «холістичні» або «трансформуючі» підходи в значній мірі включають в себе емоційні, моральні та міжособистісні аспекти. Як ті, так і інші мають безліч недоліків та настроєні один проти одного. В результаті: сильні сторони однієї з моделей лишаються непоміченими прихильниками іншої, а їх власні слабкості – нерозпізнаними. Отже, ми маємо два фрагментованих часткових підходи, що не можуть надати нам вичерпний мета-погляд на освіту. Нам потрібна така модель освіти, що буде враховувати як сильні, так і слабкі сторони обох напрямів та буде здатною таким чином сформувати більш доцільний, цілісний та наближений до реальності підхід. В наш час вже існують деякі різновиди такого інтегрального підходу до різних сфер людського буття і, на мою думку, сучасна освіта також має користуватися існуючими у цій сфері здобутками.

Офіційна українська освіта користується зараз традиційними поглядами з усіма їх перевагами та недоліками, та не визнає альтернатив. Традиційна освіта пострадянського простору передбачає одночасне засвоєння у повній мірі знань з багатьох наук. Це має певні переваги, адже надає людині широкого кругозору, проте є надскладним і недоцільним в умовах постійного збільшення кількості інформації. Також, на мою думку, освіта в Україні є недостатньо цілісною, тобто, не має стійких міжпредметних зв’язків, кожна дисципліна відокремлена від усіх інших.

Отже, враховуючи усе вище сказане, ми можемо дати відповідь на першу частину поставленого запитання. На що ж має бути спрямована реформа освіти? Я вважаю, що сучасна модель освіти в Україні має стати цілісною, поєднати в собі традиційну та альтернативну освіту. Має відбутись взаємопроникнення дисциплін, поєднання когнітивної та емоційної сфер, особистісного та колективного, тіла і розуму, науки і духовності під гаслами всеохоплюючого інтегрального підходу.

Тепер лишається друга частина питання: чи є така реформа можливою? Щоб дати відповідь на це питання, потрібно з’ясувати, яким хоче бачити свого громадянина українська влада та якого курсу вона взагалі тримається. Оскільки ця тема є надто широкою і не вписується у формат даного есе, я не буду зупинятись на ній детально. Описаний Вище підхід до освіти має базуватись на певному способі мислення та досить високому рівні розвитку свідомості. Реформа освіти, в свою чергу, потребує наявності цієї бази у переважної більшості населення. Оскільки, на мою думку, цієї бази на Україні зараз не існує, вводити подібну реформу освіти недоцільно. Також, на мою думку, влада не виявляє бажання бачити високий рівень самосвідомості в українців, отже, й не буде прагнути подібних реформ. Отже, нині, на жаль, сучасні реформи освіти в Україні є поки абсолютно неможливими.

Орлов Олег

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На правах реклами:

Освітня бібліотечка

На правах реклами: